Jak pěstovat orchideje: tentokrát Oncidium a jemu podobné

Běžně dostupné rody Oncidium, Odontoglossum, Miltonia, Brassia a především mnoho jejich hybridů, často prodávaných pod obecným označením Cambria, můžeme zařadit do jedné skupiny. Proč? Tyto orchideje mají prakticky stejné nároky na pěstování a také jejich vnější vzhled je velice podobný. 

Jak se vyznat v pahlízách

Prvním společným znakem orchidejí, patřících do této pestré skupiny, je vejčitá, zploštělá pahlíza. Jedná se vlastně o zásobní orgán, zadržující vodu. Pahlízy zdravé rostliny v dobré kondici jsou hladké, šťavnaté a svěže zelené.

oncidium_1.jpg
Oncidium Sweet Sugar: teplomilné a nenáročné

Svraštělá pahlíza není sama o sobě důvodem k panice. Po dvou až třech letech totiž každá zestárne, svraští se a ztratí listy. Má-li rostlina dostatek nových výhonů, můžeme takovou pahlízu při přesazování oddělit: pro další růst rostliny nemá žádný význam.

Dojde-li ke svraštění mladých pahlíz, téměř vždy se jedná o projev špatného hospodaření s vodou. V lepším případě je na vině nedostatečná zálivka: takovou rostlinu stačí důkladně zalít (dle zásad správného zalévání orchidejí) a během pár dnů se pahlízka napije a vyrovná.

oncidium_2.jpg
Beallara (Brassia x Cochlioda x Miltonia x Odontoglossum): atraktivní květ, bujný růst

Horší a bohužel častější případ je již několikrát zmiňované uhnití kořenů následkem přemokření substrátu. Nefunkční kořeny nemohou dodávat rostlině vodu, v důsledku čehož orchidej strádá. V tomto případě lze doporučit její přesazení do vzdušného substrátu.

Kořeny: tenké a choulostivé

Při přesazování nezapomeňte kořeny zkontrolovat: špatné (tedy duté a shnilé) ostříhejte. Zůstane-li orchidej zcela bez kořenů, zkuste ji posadit do vlhkého živého mechu. Oncidia v něm koření i vyrážejí nové výhony velmi ochotně. Zachraňování v mechu je stejné jako u Phalaenopsisů. Podrobný popis najdete zde

oncidium_3.jpg
Colmanara (Miltonia x Odontoglossum x Oncidium): kvete ochotně a bohatě

Dostali jsme se ke kořenům, druhému společnému znaku oncidiovitých orchidejí. Oncidia patří mezi epifyty, takže všechny jejich kořeny jsou původem volně rostoucí – vzdušné. Vzhledem k tomu, že jsou ve srovnání například s kořeny Phalaenopsisů velmi tenké, bývají také daleko citlivější ke všem výkyvům podmínek.

Zálivka a hnojení: jemně a s citem

Substrát je proto třeba udržovat stále lehce vlhký, maximálně do týdne by měl proschnout, nikoli však úplně vyschnout. Strukturu zvolte jemnější než u phalů, ideální velikost kousků kůry se pohybuje okolo 5 milimetrů. Substrát by měl být velmi vzdušný.

Zalévání Oncidií je úkol jak pro chytrou horákyni: ani málo, ani moc. Štědřejší zálivku si můžete dovolit pouze v teple a u čistě kůrového substrátu. Obsahuje-li vaše směs i nasákavé složky (rašelinu), jsou při vyšší zálivce kořeny přímo ohroženy hnilobou.

oncidium_4.jpg
Miltonia: vyhovují jí mírně chladnější podmínky

Budete-li zalévat málo, citlivé kořenové špičky budou zasychat a nerovnoměrná zálivka se projeví i harmonikovým růstem listů i květních stvolů. Nezapomeňte, že čistě kůrový substrát vysychá daleko rychleji!

Pěstujete svá Oncidia v zimě na parapetu nad radiátorem? Letníte je na balkoně a právě udeřila vlna letních veder, doprovázená vysušujícím větrem? Mlžte! Zvýšením vlhkosti předejdete harmonikovému růstu a odradíte svilušky, které si libují v suchém vzduchu. Pro zalévání i mlžení použijte dešťovou vodu.

oncidium_5.jpg
Oncidium Tiny Twinkle: něžné, vonné a teplomilné

Hnojení provádějte pouze ve vegetačním období. Hnojivo aplikujte zhruba po 10–14 dnech, dávku držte při spodní doporučované hranici (0,5 mililitrů na litr vody). Velmi vhodné je i občasné hnojení na list (koncentrace může zůstat stejná).

Listy: choulostivé a tenké

Třetím společným znakem jsou listy: Oncidium a jemu podobné orchideje mají ve srovnání s phaly, catlejemi či dendrobii mnohem tenčí, a tedy citlivější a méně odolné listy. Rádi si na nich pochutnají saví škůdci, především svilušky. Zapomenutá kapka vody na listu v chladu snadno odstartuje houbovou chorobu a sluneční paprsky listy brzy popálí.

oncidium_6.jpg
Degamoara (Brassia x Miltonia x Odontoglossum): krkolomné jméno, exotický vonný květ, robustnější vzrůst

Specifickým problémem oncidiovitých orchidejí je již zmíněný takzvaný harmonikový růst. Listy a květní stvoly nových výhonů se namísto přímého, rovného růstu skládají jako záhyby na tahací harmonice. Příčinou je nerovnoměrná zálivka či nedostatek světla. Takto silně postižený výhon se obvykle již nesrovná a při přesazování je vhodné jej odstranit.

Kam umístit Oncidium

Většina Oncidií a jim podobných orchidejí patří mezi temperované orchideje. Pro indukci kvetení je tedy velmi vhodný letní pobyt venku, ale vzhledem k jejich velké citlivosti je třeba pečlivě dodržovat rovnoměrnou zálivku, dobře stínit a být neustále ve střehu v boji se škůdci.

oncidium_7.jpg
Při nákupu dejte přednost rostlině s co největším počtem zdravých pahlíz (Oncidium Sharry Baby)

Oncidia, která se svými nároky blíží teplomilným orchidejím, budou dobře celoročně prospívat i na stíněném okně, kterým v letním období často (v noci) větráte. Chladnomilnější můžete po letnění umístit na chladnější chodbě. (Při teplotách pod 20 stupňů Celsia je mlžení zcela nevhodné!)

Dělení a množení

Oncidium patří k sympodiálním orchidejím s postupně přirůstajícími výhony – pahlízami. Obvykle v jarním období najdete na bázi loňské pahlízy rašící nové výhony. Při dělení dbejte na to, aby nová rostlina měla nejméně tři dospělé, zdravé pahlízy.


Kontakt

Jejanilka


 medicína na kašel
[28.9.2008]

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

je k odhlenění, namísto mukosolvanů atd. Sama zaručuji, že je to opravdu zázrak!!!  Vařím při každé větší rýme. 1 sáček tymiánu(8-9gramů). 200gr cukru. 250ml vody

POSTUP PŘÍPRAVY

vodu s cukrem vaříme na mírném ohni 20 minut, poté sundáme z ohně.
Musíme přidat celý sáček tymiánu ( jeden, kupovaný tymián) a nechat louhovat do vychladnutí. Scedit, a po lžičkách třeba 5 krát denně.
Nenamáčet do lektvaru olíznutou lžičku!!!! Dávám medicínu do skleněné lahvičky.
Vydrží dlouho.Skladuji při pokojové teplotě i 2 měsíce.Vlastě nevím jak dlouho , ale nikdy se mi nezkazila.
a syn proní chodí sám od sebe a moooc chutná

 


 Česnekové přírodní antibiotikum-HLAVNĚ NA KAŠEL!!!




POTŘEBNÉ PŘÍSADY

6 stroužků česneku,8 lžic cukru,250ml vody

POSTUP PŘÍPRAVY

Česnek nasekáme na drobno a dáme do vody s cukrem.Zamícháme a pomalu vaříme 10 min.Necháme uležet několik hodin a scedíme.Uchováváme v ledničce.To je recept,který používám už léta.Moje děti ho jedí normálně,ani se nešklebí,není to až tak strašná chuť.Velmi rychle zabírá na kašel,nejpozději druhý den zaznamenáte velkou změnu.Dávám pokaždé když si vzpomenu,třeba i 6x denně.Je to opravdu zaručený lék na jakýkoliv kašel.Není to můj lektvárek,ale vyčetla jsem ho v jedné babské medicínské knize,kde bylo spoustu receptíků s bylinkami.Opravdu zabírá!!!!!!

 


 


Free Calendar