0:00 | 7. 12.
Klíčová slova: aromaterapie, interiérové, vůně
V zimním období doma více než kdy jindy požíváme různé vůně. Aromalampy jsou krásnými bytovými doplňky, ale pomocí vůní lze čistit vzduch, ničit bakterie, měnit nálady, zahánět stres i bolesti hlavy. Nevěříte? Tak zkuste s vůněmi trochu kouzlit ...
Při správném používání je aromalampa jednou z nejúčinnějších metod aromaterapie. Je ale zapotřebí, aby aromalampy jako takové neobsahovaly škodlivé látky (například kadmium) a byly navrženy tak, aby se z nich olej uvolňoval při optimální teplotě do 50°C.
To znamená, aby miska s vodou a esenciálním olejem byla dostatečně vzdálena od plamene svíčky. Při vyšších teplotách by docházelo k přehřátí oleje a ke zničení účinných látek.
Přehled, použití a účinky nejužívanějších esenciálních olejů najdete zde
Do misky aromalampy pak stačí nalít vodu, přidat 2-8 kapek éterického oleje, pod miskou zapálit čajovou svíčku. A pak je nutné pravidelně kontrolovat množství vody, aby se neodpařila a olej se nepřipaloval na misku.
Protože zbytky vonných olejů ulpívají v podobě hnědvé kaše na stěnách nádoby, je zapotřebí misku čistit. Někteří prodejci prodávají svá vlastní čistidla (například přípravek Aromex Primavera od Green Wave). Ale postačí mycí přípravky na nádobí s několika kapkami octa, které necháme působit - nejlépe přes noc. Usazeniny se uvolní, zbytky otřeme papírovou utěrkou a nádobu ještě omyjeme horkou vodou. Poté můžeme použít jiný druh vonného oleje.
Čistý vzduch bez rizikových bakterií, pachů a nečistot není třeba hledat jen v civilizací nedotčené přírodě. Zhluboka se nadechnout, bez obav z nežádoucích škodlivin, můžete i doma. Pomohou k tomu vůně z unikátnch katalytických lamp. (Najdete je v naší galerii).
Ty procesem katalytické oxidace rozloží nežádoucí molekuly obsažené ve vzduchu a likvidují bakterie. Oproti běžným osvěžovačům vzduchu které zápachy jen překryjí vůní, katalytické lampy vzduch aktivně čistí a zanechají jej příjemně parfemovaný.
Katalytické lampy fungují odlišným způsobem než běžné aromalampy. Po zapálení knotu se plamen začne postupně snižovat a po dvou minutách, kdy dosáhne poloviční délky, se lampa sfoukne a nasadí se ochranný vršek.
Rozpálený keramický kahan s katalyzátorem (například u značky Lampe Berger je jím platina) pak dalších minimálně 20 minut čistí vzduch a rozšiřuje do interiéru decentní vůni. Katalytické spalování probíhá bez přítomnosti plamene, takže se neprodukuje zbytečný kouř. Po provonění místnosti (15 - 20 minut) se doutnající knot uhasí.
—————
medicína na kašel
[28.9.2008]
POTŘEBNÉ PŘÍSADY
je k odhlenění, namísto mukosolvanů atd. Sama zaručuji, že je to opravdu zázrak!!! Vařím při každé větší rýme. 1 sáček tymiánu(8-9gramů). 200gr cukru. 250ml vody
POSTUP PŘÍPRAVY
vodu s cukrem vaříme na mírném ohni 20 minut, poté sundáme z ohně.
Musíme přidat celý sáček tymiánu ( jeden, kupovaný tymián) a nechat louhovat do vychladnutí. Scedit, a po lžičkách třeba 5 krát denně.
Nenamáčet do lektvaru olíznutou lžičku!!!! Dávám medicínu do skleněné lahvičky.
Vydrží dlouho.Skladuji při pokojové teplotě i 2 měsíce.Vlastě nevím jak dlouho , ale nikdy se mi nezkazila.
a syn proní chodí sám od sebe a moooc chutná
Česnekové přírodní antibiotikum-HLAVNĚ NA KAŠEL!!!
POTŘEBNÉ PŘÍSADY
6 stroužků česneku,8 lžic cukru,250ml vody
POSTUP PŘÍPRAVY
Česnek nasekáme na drobno a dáme do vody s cukrem.Zamícháme a pomalu vaříme 10 min.Necháme uležet několik hodin a scedíme.Uchováváme v ledničce.To je recept,který používám už léta.Moje děti ho jedí normálně,ani se nešklebí,není to až tak strašná chuť.Velmi rychle zabírá na kašel,nejpozději druhý den zaznamenáte velkou změnu.Dávám pokaždé když si vzpomenu,třeba i 6x denně.Je to opravdu zaručený lék na jakýkoliv kašel.Není to můj lektvárek,ale vyčetla jsem ho v jedné babské medicínské knize,kde bylo spoustu receptíků s bylinkami.Opravdu zabírá!!!!!!